A Princeton Egyetem, ahonnan a magyari alkotmányosság nagy tudora és nemzetünk wannebe tanítómestere, Kim Lane Scheppele szokott értekezni a demokráciánk állapotáról, valamint a Northwestern Egyetem közös kutatása bebizonyította azt, amit egyébként is sejtettünk: az Egyesült Államok nem demokrácia, hanem egy oligarchikus féldemokrácia.
Bubu Woodcutter
Ahogy azt is kimondták, az ország vezetése egy szűk elitből kerül ki, egy kicsi, de rendkívül domináns csoport irányítja a teljes társadalmat. Ugyanezt Scheppele néni más szemében minimum oligarchiának látná, de hát Amerikából nehezebb Amerikát oktatni, ha valaki féltudású szociológusként összehasonlító alkotmányjogásznak képzeli magát.
De megértjük, mindenkinek megvannak a maga problémái…
A Testing Theories of American Politics: Elites, Interest Groups and Average Citizens névre hallgató tanulmányban 21 év 1800 darab amerikai közpolitikai alapelvet vizsgáltak meg az 1981-2002 között eltelt időszakból, annak alapján, hogy vajon az átlag amerikainak teszi könnyebbé az életet, vagy a speciális érdekcsoportoknak kedvez-e. A válaszban kevesebb a meglepetés, mint pirosban a mogyoró, jó példa az érdekcsoportok működésére, hogy Planned Parenthood még mindig létezik, nem robbantották be az egészet, sőt, kapja a dollármilliárdokat az Obama kormánytól.
A kutatók azt is megállapították, a törvényeket többnyire nem a választott politikusok kezdeményezik, hanem a befolyásos érdekcsoportok a jól bevélt kijáró-rendszeren keresztül. A politikusok meg annyira korruptak és vérgecik, hogy eszükbe se jut, talán képviselhetnék is a választópolgárokat is.
A tanulmány záróakkordja meg egy finom jelzés arra, talán kisebb pofával kellene az észt és a nonpaper demarsokat osztogatni Európában, ugyanis az Egyesült Államokban, mikor az állampolgárok szembeszállnak hatommal, általában alulmaradnak és soha semmit nem érnek el céljaikból.
Gratulálunk és várjuk Scheppele asszony következő kioktatását!