A “jó király” bevett fogalom, nem csak a GeeFGéi politikai elemzésekben. Annyit tesz, hogy van a jó uralkodó (miniszterelnök, elnök, etc.), aki jót, sőt a legjobbat akarja a népének, de nagyívű elképzeléseit az államgépezet és a buta bürokrácia megakadályozza.
Hogy a sajtó is ezzel magyarázzon valamit, az igencsak ritka, még a Nemzet Hírtelevíziójában sem mindennapos. Szemben a meghatározó és mértékadó Washington Posttal, mely az Átláthatóság Hetén megvizsgálta, hogy az Obama-adminisztráció mit valósított meg elnökük beiktatási ígéreteiből a nyílt kormányzással kapcsolatban. Nos, semmit. Szép lassan, a vizsgált esetek száma alapján, visszatértek a Bush-kormányzat alatti gyakorlathoz, ahol a Patriot Actra hivatkozva utasítottak vissza adatkéréseket.
Persze Obama elnöksége alatt ez nem azért történik, mert a kormányzat titkolózni szeretne, hanem a bürokrácia, az adminisztráció…
Habár ésszerűbb magyarázat volna, hogy ami ellenzékből vagy kampányidőszakban a nyilvánosságra tartozik, az a kormányzás mindennapjaiban már nem. Olyankor jobb híján idegen országokkal szemben kell csak ilyen követeléseket támasztani